NAWIGATOR NIERUCHOMOŚCI

Jak założyć księgę wieczystą? Założenie księgi wieczystej krok po kroku.

Księga wieczysta to dokument, który wraz z dołączonymi do niej aktami określa stan prawny nieruchomości. Jeśli posiadamy nieruchomość, która nie ma jeszcze takiego rejestru, to powinniśmy dowiedzieć się, jak założyć księgę wieczystą. Z kolei kupując nieruchomość, warto udać się do sądu rejonowego i sprawdzić, jakie zapisy znajdują się w księdze powiązanej z danym lokalem. Założenie księgi wieczystej jest więc ważne także dlatego, że jeśli w przyszłości będziemy chcieli sprzedać nasze mieszkanie, dom czy działkę, to kupujący zapewne będzie chciał zapoznać się z tym dokumentem.

Założenie księgi wieczystej polega na złożeniu w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego właściwego dla danej nieruchomości „Wniosku o założenie księgi wieczystej” (KW-ZAL) wraz z ewentualnymi załącznikami. Stosowny dokument można otrzymać w sądzie lub pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kto może złożyć księgę wieczystą?

O założenie księgi wieczystej może wystąpić właściciel nieruchomości lub posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Może to zrobić także właściciel hipoteki danego mieszkania, domu lub działki, a także wierzyciel posiadający prawa, które mają się znaleźć w rejestrze. Jeśli nieruchomość jest przedmiotem użytkowania wieczystego przez państwo, to jest ono uprawnione do złożenia stosownego wniosku.

Druk KW-ZAL musi zawierać między innymi dokładne dane nieruchomości dla której chcemy założyć księgę wieczystą. Wymagane są więc takie informacje jak dokładny adres działki lub budynku oraz jej numer i obszar. W przypadku mieszkań, domów i pozostałych budynków wprowadza się także liczbę kondygnacji oraz wielkość powierzchni użytkowej nieruchomości podaną w metrach kwadratowych.

We wniosku o założenie księgi wieczystej powinien znaleźć się również szczegółowy spis wszystkich osób, które mają figurować w rejestrze jako właściciele nieruchomości. Ponadto należy w nim określić tytuł prawny, który wskazuje, że jesteśmy właścicielami nieruchomości, dla której chcemy założyć księgę wieczystą.

Pamiętajmy, że do wniosku należy dołączyć informację o wszystkich obciążających nieruchomość prawach rzeczowych. Druk KW-ZAL zawiera także pola pozwalające na umieszczenie informacji o ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością, jeśli takie istnieją. Jeśli mamy pewność, że nie ma żadnych ograniczeń oraz, że dom, mieszkanie czy działka, której dotyczy wniosek, nie są obciążone żadnymi prawami rzeczowymi, to składamy oświadczenie, że nie wiemy o istnieniu wspomnianych dokumentów.

Złożenie wniosku KW-ZAL wiąże się również z koniecznością przedłożenia dokumentów potwierdzających nabycie lub posiadanie praw do przedmiotowej nieruchomości. Określają one wymieniony wcześniej  tytuł prawny. Może to być notarialny akt własności czy orzeczenie sądu, jeśli nieruchomość nabyliśmy w drodze spadku. Warto zaznaczyć, że takim dokumentem jest także decyzja administracyjna lub postanowienie o zasiedzeniu.

Załącznikami, które musimy dołączyć do wniosku o założenie księgi wieczystej są również wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. Stanowić one będą potwierdzenie danych o położeniu nieruchomości, których wymaga od nas sąd.

Ile kosztuje księga wieczysta?

Stała opłata wymagana przy składaniu wniosku KW-ZAL to 60 złotych. Natomiast poza tą kwotą należy przygotować się na dalsze wydatki, które poniesiemy składając wniosek. 200 złotych kosztuje wpis w księdze wieczystej dotyczący prawa własności nieruchomości bądź użytkowania wieczystego. Tyle samo zapłacimy za wpis hipoteki do rejestru, ale należy pamiętać, że podatek od tej czynności wynosi dodatkowo 19 złotych.

Z kolei za wpis „własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności” (Dz U. 2005 Nr 167 poz. 1398) zapłacimy 150 zł. Tyle samo kosztuje wpis „własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami” (Dz U. 2005 Nr 167 poz. 1398). Wymienione opłaty oraz wszystkie koszty związane z innymi wpisami, które chcemy umieścić w księdze wieczystej, reguluje Ustawa z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz U. 2005 Nr 167 poz. 1398).

Dlaczego założenie księgi wieczystej jest takie istotne?

Dokument rejestrowy, jakim jest księga wieczysta, zapewnia bezpieczeństwo prawne nieruchomości zarówno jej właścicielowi, jak i potencjalnemu nabywcy. Dzieje się tak, ponieważ księga zawiera wszystkie informacje o nieruchomości oraz o ewentualnych obciążeniach domu, mieszkania, lokalu czy działki. Posiadanie księgi wieczystej ułatwia wiele czynności prawnych związanych z nieruchomością i rozwiewa wszelkie wątpliwości co do tego, kto jest jej prawnym właścicielem.

Aktualności
Znajdź artykuł

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy

Masz pytania, potrzebujesz indywidualnej wyceny lub piszesz w innej sprawie?
Bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta.