Odpowiedzialność za utrzymanie przewodów kominowych w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu mieszkańców spoczywa na jej właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Czynności, do których są zobowiązani w tym zakresie, zostały szczegółowo opisane w przepisach prawa. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Na wstępie należy podkreślić, że kontrola przewodów kominowych to nie to samo, co ich czyszczenie. Są to odrębne czynności uregulowane przez dwa różne akty prawne. Szczegóły dotyczące zakresu kontroli znajdziemy w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (art. 62, ust. 1). Natomiast informacji dotyczących czyszczenia przewodów kominowych powinniśmy szukać w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Ogólnie rzecz mówiąc, przegląd kominów odnosi się do stanu technicznego nieruchomości, natomiast ich czyszczenie do usprawnienia działania systemu grzewczego. Obie te czynności mają jednak wspólny cel – zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom budynku.
Kontrola przewodów kominowych jak często?
Właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek przeprowadzać przegląd co najmniej raz w roku. Podlegają mu przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. W przypadku braku kontroli lub dokonywania jej rzadziej niż raz w roku, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć na właściciela obiektu mandat w wysokości do 500 zł.
Przewody kominowe – kto je kontroluje?
Do przeglądu stanu technicznego przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych uprawniona jest wyłącznie osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Po takiej kontroli musi zostać sporządzony protokół, którego zawartość również reguluje ustawa Prawo budowlane. Dodatkowo co 5 lat kominiarz powinien przeprowadzać inwentaryzację przewodów, aby sprawdzić czy w międzyczasie nie została dokonana ich przeróbka na własną rękę.
Powyższe wytyczne dotyczą przede wszystkim nieruchomości mieszkalnych. W pozostałych przypadkach kontroli takiej może dokonać wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Mowa tutaj na przykład o kominach przemysłowych lub wolnostojących.
Jak często czyścić komin?
Jeśli budynek ogrzewany jest paliwem stałym, na przykład węglem, drewnem czy koksem, należy to robić co najmniej raz na kwartał. W przypadku ogrzewania paliwem płynnym lub gazowym – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Przewody wentylacyjne należy czyścić raz w roku. Powyższe wytyczne nie dotyczą zakładów zbiorowego żywienia i nieruchomości, w których świadczone są usługi gastronomiczne. W ich przypadku czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych odbywać się musi co najmniej raz w miesiącu.
Kto czyści kominy?
Prawo nie zawiera żadnych wytycznych odnoszących się do tej kwestii. Możemy więc zrobić to samodzielnie, ale należy pamiętać, że czyszczenie kominów wymaga odpowiedniego sprzętu i może być niebezpieczne dla osób niedoświadczonych w poruszaniu się na wysokościach, ponieważ często wymaga wyjścia na dach budynku. Zazwyczaj więc zajmuje się tym kominiarz, który w tym przypadku nie musi posiadać kwalifikacji mistrza, wystarczą uprawnienia czeladnicze.