NAWIGATOR NIERUCHOMOŚCI

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w mieszkaniu

Przy aktualnych, wysokich cenach prądu wszyscy chcemy, aby w naszym portfelu zostawało więcej pieniędzy. Istnieją różne sposoby oszczędzania energii, które wcale nie muszą oznaczać rewolucyjnych zmian w naszym stylu życia. Jak obniżyć rachunki za prąd? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które szybko wejdą nam w nawyk.

Oszczędzanie światła w mieszkaniu

Oszczędzanie nie oznacza, że musimy używać świeczek zamiast lamp. Wystarczy, że stopniowo zastąpimy wszystkie żarówki w mieszkaniu świetlówkami kompaktowymi. Co prawda, nagrzewają się one dłużej, ale w efekcie oszczędzamy energię. Świetlówka kompaktowa zużywa jej nawet o 80 procent mniej niż klasyczna żarówka. Ponadto zamiast jednego źródła światła w pomieszczeniu warto używać kilku mniejszych w zależności od tego, co robimy w danej chwili. Nie zawsze musimy oświetlać cały pokój. Oczywiście pamiętajmy także o podstawowej regule oszczędzania, jaką jest wyłączanie światła w tych pomieszczeniach, z których w danej chwili nie korzystamy.

Kosztowny tryb czuwania

Kolejny sposób na oszczędzanie energii to sprawdzenie, które urządzenia możemy wyłączyć z gniazdka, gdy nie są używane. Nowoczesne telewizory z płaskimi ekranami często zużywają mniej energii w trybie czuwania niż te starsze, kineskopowe. Niemniej jednak nadal ją pobierają. Jeśli przez większą część doby nasz telewizor nie jest używany, warto pomyśleć o wyłączeniu go z gniazdka. To ważne, ponieważ niektóre urządzenia mogą pobierać energię nawet jeśli wyłączymy je, używając odpowiedniego przycisku na obudowie. Jeśli w jednym pomieszczeniu mamy wiele urządzeń elektrycznych w bliskiej odległości, warto pomyśleć o zakupie listwy zasilającej, która pozwoli nam wyłączyć je wszystkie jednocześnie.

Oszczędzanie energii elektrycznej jest możliwe także wtedy, gdy korzystamy z dekodera naziemnej telewizji cyfrowej, telewizji kablowej czy satelitarnej. Przejrzyjmy się dokładnie jego menu ekranowemu lub instrukcji obsługi. To ważne, ponieważ coraz więcej urządzeń tego typu posiada wbudowane specjalne funkcje, które pozwalają zmniejszyć ilość pobieranej przez nie energii. Na przykład w niektórych modelach dekoderów satelitarnych, zwłaszcza tych wyposażonych w dysk twardy, możemy zrezygnować z używania wyświetlacza lub wybrać opcję, która będzie wyłączała go w trybie czuwania. Istnieje też możliwość określenia czasu, po którym nieużywany dekoder wyłączy się automatycznie. W razie potrzeby zasięgnijmy informacji u naszego dostawcy usług telewizyjnych na temat możliwości oszczędzania energii, jakie oferuje dzierżawiony przez nas dekoder.

Każdy posiadacz laptopa zastanawiający się nad tym, jak obniżyć rachunki za prąd, powinien wyrobić w sobie nawyk odłączania ładowarki od sieci krótko po tym, jak bateria w komputerze zostanie naładowana. Pozostawianie wtyczki od ładowarki w gniazdku przy naładowanej baterii powoduje nie tylko niepotrzebne pobieranie energii, ale może także szkodzić wydajności akumulatora. Podobnie jest w przypadku ładowarek do telefonów komórkowych. Część producentów w instrukcjach obsługi zaleca nawet, aby ładowarkę odłączyć od aparatu i gniazdka niezwłocznie po tym, jak bateria zostanie całkowicie naładowana. Warto również zaznaczyć, że pozostawianie nieużywanej ładowarki sprzętu elektronicznego podłączonej do sieci również powoduje pobieranie energii, za którą płacimy.

Energooszczędne AGD

Jeśli chcemy zaoszczędzić energię elektryczną, powinniśmy zwrócić uwagę również na sprzęt AGD w kuchni. Pamiętajmy, aby regularnie myć zamrażalnik i zawsze dokładnie zamykać drzwi lodówki. Ich oszronienie powoduje większe zużycie energii. Wybierając nową lodówkę sprawdźmy, jak bardzo jest ona ekonomiczna – każdy producent ma obowiązek udostępniać takie informacje. Modele zużywające mniej energii są często nieco droższe, ale ta inwestycja szybko nam się zwróci.

Jeśli korzystamy z elektrycznego czajnika, zawsze gotujmy tylko tyle wody, ile jest nam potrzebne w danej chwili. Nalewanie jej do pełna za każdym razem jest nieekonomiczne – czajnik zużyje więcej energii, a nadmiar wody wystygnie, zanim ją wykorzystamy. Jeśli natomiast zamierzamy kupić nowy czajnik, wybierzmy natomiast urządzenie z grzałką w formie płytki, a nie spirali.

Przy kupnie elektrycznego sprzętu kuchennego, zwróćmy uwagę nie tylko na jego klasę energetyczną, czyli to, jak efektywnie wykorzystuje energię, ale również na to, czy jest wyposażony w tak zwany „tryb eko”. Jest to funkcja coraz częściej spotykana w piekarnikach czy zmywarkach. Choć zmywanie może trwać dłużej, korzystając z niej, możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. To samo dotyczy piekarnika. Ponadto warto pamiętać, aby podczas gotowania używać przykrywek. Gotując bez przykrycia, zużywamy zwykle o jedną trzecią energii elektrycznej więcej niż gdy używamy przykrywki.

Łazienka i wyciekające pieniądze

Wbrew pozorom w łazience możemy oszczędzać nie tylko wodę, ale także energię elektryczną. Pamiętajmy, aby włączać pralkę tylko wtedy, gdy jest wypełniona w całości – oczywiście, jeśli jest to możliwe przy danym rodzaju odzieży. Sprawdzajmy, czy nie gromadzi się w niej kamień. Grozi to nie tylko uszkodzeniem urządzenia, ale powoduje większe zużycie energii. Jeśli mamy dostęp do tak zwanej taryfy dwustrefowej to skontaktujmy się z dostawcą energii i sprawdźmy, w jakich godzinach ona obowiązuje. Warto właśnie wtedy korzystać z pralki, aby obniżyć rachunki za prąd. A jeśli akurat nikogo nie ma w domu? Możemy zastanowić się nad zakupem niedrogiego włącznika czasowego. Koszt takiego urządzenia to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a na dłuższą metę pomoże nam ono zaoszczędzić dużo więcej.

 Ci, którzy mają w domu elektryczne ogrzewanie podłogowe, powinni pamiętać, że o wiele taniej jest ustawić na termostacie komfortową dla nas temperaturę na stałe niż włączać ogrzewanie tylko na czas kąpieli. A to dlatego, że ogrzewanie zużywa mniej energii, podtrzymując określoną temperaturę niż za każdym razem rozgrzewając się od początku do ustalonego poziomu ciepła. Takie jest właśnie główne zadanie termostatów instalowanych we wszelkiego rodzaju grzejnikach i kaloryferach. Kolejnym urządzeniem, dzięki któremu można wprowadzić oszczędności, jest suszarka do włosów. Jeśli używamy jej przez około 10 minut kilka razy w tygodniu, kosztuje nas to rocznie nawet około 60 złotych. Warto więc w miarę możliwości suszyć głowę ręcznikiem, a włosy myć wieczorem.

Wystarczy chcieć

Jak wynika z powyższych przykładów oszczędzanie energii elektrycznej w mieszkaniu jest nie tylko możliwe, ale również proste. Wystarczy pamiętać o kilku nieskomplikowanych zasadach i wyrobić w sobie oraz domownikach odpowiednie nawyki. Wprowadzenie takich zmian może pomóc nam znacząco obniżyć rachunki za prąd. W zależności od liczby lokatorów i tego, jak wiele urządzeń elektrycznych posiadamy w mieszkaniu, roczne oszczędności mogą wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych!

Aktualności
Znajdź artykuł

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy

Masz pytania, potrzebujesz indywidualnej wyceny lub piszesz w innej sprawie?
Bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta.