Nie każdy wie o tym, że niektóre prace remontowe w mieszkaniu wymagają otrzymania stosownych zezwoleń i dokumentów z odpowiednich urzędów. Kiedy musimy wystąpić o zgodę na remont i jak wygląda procedura?
Remont mieszkania w bloku od czego zacząć
Na początku, bez względu na to jakie prace planujemy, należy przejrzeć regulamin naszej wspólnoty mieszkaniowej. Zdarza się bowiem, że właściciel budynku zobowiązuje mieszkańców do powiadomienia zarządu o planowanym remoncie w mieszkaniu. Sprawdzenie tego pozwoli nam uniknąć kar ustawowych. Jeśli nie wystąpimy o zgodę na remont lub nie dokonamy stosownego zgłoszenia mimo, że jest ono wymagane, to narażamy się na konsekwencje prawne. Może to być grzywna do pięciu tysięcy złotych i nakaz przywrócenia stanu pierwotnego nieruchomości. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jak należy interpretować obowiązujący nas regulamin wspólnoty lub spółdzielni, do której należy nasze mieszkanie, to powinniśmy poprosić o wyjaśnienie zarządcę nieruchomości. Powinien on znać wszystkie regulacje prawne, którym podlegają mieszkańcy danego budynku.
Następnie powinniśmy sprawdzić listę prac zawartych w Prawie budowlanym (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414). Ustawodawca szczegółowo wskazał prace, na które musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia i dokumenty. Zawarto tam także informacje o tym, w jakich przypadkach wystarczy samo zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia prac budowlanych do urzędu. Pamiętajmy również, że jeśli nasze mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, to niektóre prace będą wymagały zgody konserwatora zabytków, co może znacząco wydłużyć całkowity czas trwania remontu.
Co powinni widzieć członkowie wspólnoty?
Większość prac, które dotyczą jedynie wnętrza lokalu i nie wpływa na wygląd czy funkcjonowanie części wspólnych budynku, możemy przeprowadzić bez występowania o zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Niestety, nie jest to regułą, ponieważ wspólnota może na drodze uchwały lub wpisu w regulaminie wprowadzić pewne ograniczenia w swobodzie przeprowadzania prac remontowych. Mogą one dotyczyć na przykład koloru bądź wyglądu stolarki okiennej, jaka może być instalowana w bloku, aby nie zmieniał się znacząco ogólny wygląd nieruchomości.
Chcesz wyburzyć ścianę? Przygotuj odpowiednie dokumenty
Prawo budowlane wyróżnia kilka rodzajów prac budowlanych. Są to między innymi remonty, przebudowy i konserwacje. W przypadku remontów i konserwacji zazwyczaj nie są wymagane żadne zgody, ponieważ takie działania służą dbaniu o bezpieczeństwo w mieszkaniu i jego dobry stan techniczny. Natomiast przebudowa to działanie mające na celu zmianę parametrów technicznych i użytkowych nieruchomości. W przypadku przebudowy dochodzi do zmiany układu pomieszczeń w mieszkaniu albo modyfikacji instalacji technicznych. Właśnie dlatego jeśli chcemy wyburzyć ścianę w naszym lokalu albo zmienić usytuowanie kuchenki gazowej w kuchni, będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę. Może to być zaskakujące ponieważ bardzo często pozwolenie na budowę kojarzymy tylko i wyłącznie z zamiarem budowania domu. Tymczasem dokument ten odnosi się również do prac przeprowadzanych w już istniejącym domu czy mieszkaniu.
Jeśli więc planujemy przeprowadzić remont mający na celu ogólne odświeżenie mieszkania poprzez malowanie ścian, to żadna zgoda nie jest nam potrzebna. Ale w sytuacji gdy chcemy na przykład połączyć dwa sąsiadujące ze sobą pokoje, wyburzając ścianę, to będziemy potrzebowali pozwolenia na budowę.
Remont czy przebudowa mieszkania w bloku?
Przeniesienie kuchenki gazowej to przebudowa, ale wymiana okien to tylko remont. Niestety, nie każde prace i zmiany, które planujemy przeprowadzić w mieszkaniu można łatwo zakwalifikować do jednej z tych dwóch kategorii. Co więc zrobić, aby uniknąć łamania prawa i konfliktów z właścicielem budynku? Jeśli nie jesteśmy pewni co do kwalifikacji formalnej prac, które chcemy przeprowadzić, zgłośmy je w odpowiednim organie (najczęściej będzie to starostwo właściwe dla lokalizacji mieszkania). W tym celu należy złożyć prosty wniosek, w którym opisujemy planowane prace i dołączamy szkice albo rysunki poglądowe dotyczące zmian oraz dokument poświadczający, że lokal jest naszą własnością (lub posiadamy tytuł prawny do dysponowania nim). Zgodnie z przepisami, jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu trzydziestu dni od złożenia wniosku, to możemy rozpocząć prace.
Natomiast jeśli okaże się, że planowany przez nas remont mieszkania w bloku jest przebudową, to urząd poinformuje nas o tym i nakaże uzyskanie pozwolenia na budowę. Będzie się to wiązało z koniecznością przedstawienia projektu budowlanego przygotowanego przez architekta. Cały proces kończy się uzyskaniem decyzji administracyjnej. Oznacza to, że remont mieszkania będziemy mogli rozpocząć dopiero wtedy, gdy decyzja uzyska tak zwany walor ostateczności. Dzieję się tak wtedy, gdy w określonym terminie nikt nie wniesie odwołania od decyzji urzędu. Może je wnieść na przykład sąsiad.
O czym należy pamiętać?
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac w naszym mieszkaniu, sprawdźmy regulamin wspólnoty, której jesteśmy członkami. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak zakwalifikować prace, które planujemy wykonać w mieszkaniu, to dokonajmy w starostwie zgłoszenia planowanych prac i odczekajmy trzydzieści dni z rozpoczęciem zmian w lokalu. Pamiętajmy, że niedokonanie zgłoszenia lub brak pozwolenia na budowę dla przeprowadzonych prac może skutkować zakwalifikowaniem ich jako samowoli budowlanej. W takiej sytuacji nadzór budowlany może nakazać przywrócenie stanu pierwotnego mieszkania lub wystawić rachunek za legalizację samowoli budowlanej.