Montaż ogrzewania podłogowego, zwykle kojarzony z domami jednorodzinnymi, w teorii możliwy jest także w blokach i w kamienicach. W teorii, ponieważ w praktyce taka instalacja nie zawsze będzie wykonalna ze względów technicznych lub formalnych. Sprawdźmy, jakie wymagania musi spełnić mieszkanie i cała nieruchomość, aby montaż ogrzewania podłogowego był możliwy.
Ogrzewanie podłogowe w bloku – stan budynku
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy montaż ogrzewania podłogowego jest możliwy z technicznego punktu widzenia. Ogromne znaczenie ma tutaj bowiem rodzaj i nośność stropu w budynku. Każda dodatkowa warstwa podłogi, którą wykonuje się przy montażu takiego ogrzewania, będzie dla niego obciążeniem. Może się więc okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie oceny nośności stropu, szczególnie w starszych nieruchomościach. Podobnie w przypadku budynków o stropie wykonanym z płyt OSB, gdzie wykonanie ogrzewania podłogowego może nie być możliwe.
Znaczenie ma również pierwotna wysokość mieszkania, jeszcze przed rozpoczęciem montażu instalacji, ponieważ dodatkowa warstwa podłogi, powstała z izolacji, wylewki i wykończenia posadzki, na pewno znacznie ją obniży.
Problemem, szczególnie w przypadku starszych budynków, na przykład kamienic, może być również brak termoizolacji. Nieocieplone ściany czy nieszczelne okna zwykle powodują, że montaż ogrzewania podłogowego nie ma sensu, ponieważ w tym przypadku inwestycja jest nieopłacana i nie przynosi oczekiwanego efektu.
Ogrzewanie podłogowe w bloku pozwolenie
Sąd Najwyższy, w uchwale z dnia 28 sierpnia 1997 r., stwierdził, że instalacja centralnego ogrzewania jest składnikiem tzw. współwłasności przymusowej. Objęte nią są te części budynku i znajdujące się w nim urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych mieszkań. Przy korzystaniu z nich należy więc powstrzymać się od działań, które w jakikolwiek sposób mogłyby wpływać na szkodę właścicieli innych lokali i całej wspólnoty. Oznacza to, że instalacja centralnego ogrzewania należy do części wspólnej nieruchomości, a więc ingerencja w nią możliwa jest dopiero po uzyskaniu zgody wspólnoty mieszkaniowej.
W praktyce, wszędzie tam, gdzie poszczególne mieszkania wyposażone są w indywidualne opomiarowania ogrzewania, zgoda taka jest możliwa do uzyskania. Natomiast jeśli wszyscy lokatorzy rozliczają się wspólnie, jej otrzymanie może być bardzo trudne. Wiąże się to ze wspomnianym już wcześniej potencjalnym wpływem zmian wprowadzonych w jednym lokalu na resztę mieszkań. Montaż ogrzewania podłogowego bez zgody wspólnoty lub nieprawidłowe wykonanie instalacji może mieć przykre konsekwencje dla właściciela lokalu, co pokazuje m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowiach z 8 maja 2014 r. Orzekł on, że uchwała wspólnoty, która nakazywała jednemu z lokatorów demontaż ogrzewania podłogowego, jest słuszna. Okazało się bowiem, że instalacja i sposób jej montażu spowodował, że wzrosły koszty zużycia ciepła w innych mieszkaniach.
Ogrzewanie podłogowe w bloku – wybór odpowiedniego wykonawcy
Do montażu instalacji warto wybrać sprawdzonego wykonawcę, co do którego mamy pewność, że zrealizuje zlecenie z należytą starannością. Jest to bardzo ważne bez względu na to, czy inwestycja dotyczy domu jednorodzinnego czy mieszkania, jednak w tej drugiej sytuacji jest to szczególnie ważne. Po pierwsze, w razie awarii konieczne może okazać się kucie posadzki, co może być bardzo uciążliwe nie tylko dla właściciela lokalu, ale i pozostałych mieszkańców budynku. Po drugie, niepoprawnie wykonana instalacja i jej podłączenie do centralnego ogrzewania w budynku, może mieć wpływ na komfort wszystkich lokatorów i kosztów zużycia ciepła, które ponoszą.