NAWIGATOR NIERUCHOMOŚCI

Wentylacja w bloku – jak rozwiązać popularne problemy?

Wentylacja w każdym lokalu jest rzeczą bardzo istotną. Szczególnie wiele problemów sprawia w budownictwie mieszkaniowym. Wentylacja w bloku napotyka na wiele przeszkód, częściowo architektonicznych, ale w zdecydowanej większości wynikają one również z modyfikacji wprowadzanych przez nieświadomych zagrożenia mieszkańców. Jak rozwiązać popularne problemy z wentylacją w blokach? Czym grozi funkcjonująca nieprawidłowo wentylacja w naszym mieszkaniu? Co powinniśmy zrobić, aby zlikwidować niebezpieczeństwa związane z problemami z wentylacją?

Co to jest wentylacja?

Wentylacja najogólniej rzecz ujmując jest procesem polegającym na wymianie zanieczyszczonego powietrza na świeże. Świeże powietrze wnika do pokoi w mieszkaniu z zewnątrz, poprzez okna lub ściany, zbiera zawieszone w znajdującym się tam powietrzu zanieczyszczenia i przenika w głąb lokalu. Wędruje do tych pomieszczeń, w których umieszczono kratki wentylacyjne, czyli najczęściej do kuchni i łazienki. Jeśli wentylacja w bloku bądź mieszkaniu działa prawidłowo, to usuwa z pomieszczeń parę wodną, zapachy, alergeny, a przede wszystkim dwutlenek węgla. Istnieją dwa rodzaje wentylacji. Naturalna zwana grawitacyjną oraz mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – czym się od siebie różnią?

Wentylacja grawitacyjna, najczęściej spotykana, wykorzystuje naturalny ruch powietrza. Działa dzięki różnicy gęstości powietrzna znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wewnątrz pomieszczeń powietrze jest ciepłe i wędruje w kierunku kanałów wentylacyjnych. Chłodne powietrze znajdujące się na zewnątrz przedostaje się do środka. W ten sposób następuje naturalny, niewymuszony ruch powietrza i w mieszkaniu panuje dobry klimat.

Wentylacja mechaniczna wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia wspomagające i wymuszające obieg powietrza wewnątrz budynku. W przypadku wentylacji mechanicznej uniezależniamy się od warunków atmosferycznych i naturalnej wentylacji. Wentylacja mechaniczna pomaga często rozwiązać popularne problemy z wentylacją w bloku.

Problemy z wentylacją w mieszkaniu

Mieszkańcy często narzekają na przewiew w swoich mieszkaniach i przeciągi. Aby zlikwidować te zjawiska lubią zakrywać wszelkie kratki wentylacyjne i uszczelniać okna. Jeszcze do niedawna modne było instalowanie nowoczesnych, szczelnych okien z szybami zespolonymi. Ich pierwsze modele nie posiadały specjalnych elementów wspomagających wentylację w pomieszczeniach. Skutkiem takich działań jest jeden z najpopularniejszych problemów z wentylacją w mieszkaniu: świeże powietrze z zewnątrz budynku nie ma możliwości, aby przeniknąć do środka pomieszczeń. W związku z tym utrudniona lub wręcz niemożliwa staje się wymiana powietrza w mieszkaniu i naturalna wentylacja grawitacyjna nie działa. Jednym z najgorszych i karygodnych rozwiązań jest instalowanie wszelkiej maści okapów w kuchni i wentylatorów w łazienkach. Ze względu na zbiorcze kanały wentylacyjne w bloku, takie działanie powoduje wdmuchiwanie powietrza do mieszkań sąsiadów mieszkających nad nami. Wentylatory stosowane w tych urządzeniach są za słabe, aby wypchnąć zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, a poza tym nie wolno łączyć wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej w jednej instalacji.

Innym problemem mogą być błędy architektoniczne i projektowe w budynku. Zdarza się, że przewody wentylacyjne w danej nieruchomości nie działają tak jak powinny i powodują trudności w pracy wentylacji grawitacyjnej. Nierzadko już podczas budowy bloku czy to z niewiedzy czy roztargnienia budowlańców kanały są zapychane, nieszczelne lub połączone z innymi kanałami na przykład służącymi do wyprowadzania zanieczyszczeń z przewodów kanalizacyjnych. Najczęstsze problemy z wentylacją grawitacyjną w bloku można zaobserwować szczególnie przy nietypowym stanie pogody. Nieprawidłowo działająca wentylacja może być na przykład blokowana podczas gwałtownych wiatrów na zewnątrz. Występują wtedy problemy z odprowadzaniem ciepłego powietrza z wnętrza budynku poprzez kanały wentylacyjne. Do problemów architektonicznych i niezależnych od samych mieszkańców można również zaliczyć także częste w ostatnich latach remonty elewacji w blokach, a przede wszystkim ocieplanie budynków na każdy możliwy sposób. Wymiana okien przez lokatorów na nieodpowiednie modele okien plastikowych połączona z ociepleniem budynku może mieć katastrofalne skutki dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji
w bloku.

Zła wentylacja – co się dzieje w bloku z nieprawidłowo działającą wentylacją?

Jak już wspomnieliśmy wentylacja w bloku odpowiada za doprowadzenie świeżego powietrza do mieszkań. Świeże powietrze gwarantuje dobre samopoczucie mieszkańców. Jeśli więc popularne problemy z wentylacją powodują brak dostępu powietrza z zewnątrz, automatycznie pogarsza się komfort życia w takich lokalach. Najczęstsze objawy to bóle i zawroty głowy, zmęczenie i senność. W dalszej kolejności mogą wystąpić podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia skóry i alergie. Wysuszone powietrze w mieszkaniu powoduje podrażnienia gardła.

Czad w mieszkaniu w bloku – cichy zabójca

Pamiętajmy, że jednym z najpoważniejszych problemów występujących, gdy wentylacja w mieszkaniu nie funkcjonuje poprawie jest śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, popularnie nazywany czadem. Tlenek węgla powstaje w wyniku tak zwanego niepełnego spalania gazu. Zjawisko to występuje jeśli do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie z otwartą komorą spalania jak piecyk łazienkowy czy terma, dochodzi zbyt mała ilość świeżego powietrza. Tlenek węgla wydziela się również w przypadku używania kuchenki gazowej, gdy wentylacja nie działa prawidłowo.

Poza negatywnym wpływem na mieszkańców, źle funkcjonująca wentylacja w bloku ma także zły wpływ na sam budynek i wyposażenie mieszkań. Zwykle obserwujemy zaparowane okna, pleśń i grzyby na ścianach, zwłaszcza za meblami. Para wodna może się również skraplać na powierzchni ścian i niektórych przedmiotach. Może również dochodzić do odwrócenia obiegu powietrza czyli na przykład napływu powietrza poprzez kratki wentylacyjne znajdujące się w kuchni i łazience, które zgodnie z zasadą służą do usuwania ciepłego powietrza z budynku. Źle wykonana lub nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja w bloku doprowadza również do niszczenia budynku od wewnątrz poprzez wnikanie wilgoci do ścian nieruchomości. W tym przypadku, jeśli nie zastosowano izolacji termicznej, to para wodna skrapla się wewnątrz kanałów wentylacyjnych pod warunkiem, że przechodzą one poprzez nieogrzewane pomieszczenia.

Problemy z wentylacją w mieszkaniu – jak je rozwiązać?

Jeśli odczuwamy dyskomfort i wydaje się nam, że w naszym mieszkaniu wentylacja nie działa prawidłowo, możemy wykonać prosty eksperyment. Należy przyłożyć kartkę papieru do kratki wentylacyjnej i zbadać jaki jest ciąg gdy zamkniemy okna, a jaki przy otwartych oknach. Kartka przylegająca szczelnie do kratki przy otwartych oknach oraz opadająca przy zamkniętych oznacza, że do naszego mieszkania wpływa zbyt mało świeżego powietrza i wentylacja nie funkcjonuje poprawnie. Jeśli w naszym mieszkaniu istnieją nawiewniki i kanały wentylacyjne, a mimo to ciąg powietrza jest za słaby, to zwróćmy uwagę czy drzwi do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu umożliwiają przepływ powietrza. Przepisy przewidują, że drzwi do kuchni i łazienki powinny być odcięte o około 2-3 centymetrów, natomiast drzwi do pokoi o około jeden centymetr. Jeśli to nie pomoże to pozostaje nam sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. W tym celu powinniśmy się zwrócić do pracowników zarządcy nieruchomości i kominiarza.

Warto także sprawdzić samemu czy kratki wentylacyjne w naszym mieszkaniu nie są brudne. Czasami samo oczyszczenie takiej kratki może poprawić ciąg i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wentylacji w naszym mieszkaniu. Przy okazji można również pomyśleć nad wymianą kratek wentylacyjnych na termo- lub higrosterowane. Kratka termosterowana reaguje na temperaturę wewnątrz pomieszczenia i zwiększa przepływ powietrza jeśli w mieszkaniu jest za ciepło. Z kolei kratka higrosterowana zwiększa przepływ powietrza, gdy w pomieszczeniu jest za duża wilgoć. Na przykład wentylacja w łazience będzie działać lepiej podczas kąpieli. Natomiast jeśli wilgotność w łazience będzie niższa, to skorzysta na tym kuchnia i tam w danej chwili wentylacja będzie wydajniejsza.

Aktualności
Znajdź artykuł

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy

Masz pytania, potrzebujesz indywidualnej wyceny lub piszesz w innej sprawie?
Bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta.