NAWIGATOR NIERUCHOMOŚCI

Izolacja akustyczna – sposoby na wyciszenie mieszkania

Mamy już swoje własne, wymarzone mieszkanie – nasz prywatny azyl i miejsce wypoczynku. Niestety, bardzo często mieszkanie w mieście, poza mnóstwem wygód posiada również kilka minusów. Jednym z nich jest hałas, który może negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie domowników, ale także utrudniać dobry, zdrowy sen. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, warto zastanowić się nad wyciszeniem mieszkania.

Nie wszystko, co nowoczesne jest dobre

Bardzo często już na etapie projektowania wystroju wnętrz, popełniamy błędy, które powodują, że do mieszkania dociera hałas. Współczesne wnętrza zazwyczaj projektowane są tak, aby były przestronne i wysokie. To może wywoływać echo, zwane także pogłosem, które powoduje, że bardzo często ciche słuchanie muzyki czy oglądanie filmu w telewizji jest słyszane także w sąsiednich pomieszczeniach. Dzieje się tak dlatego, że fala dźwiękowa nie napotyka na żadne przeszkody – ponadto modne są obecnie wnętrza bez zasłon, dywanów czy innych przedmiotów.

Stare budownictwo również nie jest wolne od hałasu

Problem z hałasem występuje także w starych blokach. Dawniej budowano oszczędnie, często z tego powodu ściany w takich nieruchomościach są bardzo cienkie. W tych warunkach fala dźwiękowa łatwo przenika do sąsiednich pomieszczeń, a nawet na inne kondygnacje. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych rzadko stosowano izolację akustyczną, aby wyciszyć w blokach instalację kanalizacyjną czy wentylacyjną

Jak wyciszyć mieszkanie?

Osoba, która chce mieć modnie urządzone mieszkanie, ale jednocześnie marzy o cichym gniazdku, zapyta więc, czy możliwe jest wyciszenie mieszkania lub pojedynczego pokoju bez urządzania go w stylu rodem z poprzedniej epoki. Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Wyciszenie mieszkania albo wyciszenie konkretnego pokoju wcale nie oznacza zagracenia go bibelotami. Jeśli lubimy gładkie powierzchnie ścian, a na podłodze chcemy mieć tylko wysokiej jakości panele, to możemy wygłuszyć pokój, używając do tego specjalnych rozwiązań, które wbrew pozorom wcale nie są kosztowne.

Zastanawiając się nad tym, jak wygłuszyć pokój powinniśmy pomyśleć o sufitach, które mają właściwości akustyczne. Są one produkowane z surowców mineralnych lub materiałów gipsowo-kartonowych. Do niedawna można je było spotkać głównie w obiektach użyteczności publicznej takich jak biura czy kampusy wyższych uczelni. Jednak producenci, rozumiejąc potrzeby współczesnego rynku nieruchomości, zadbali o ich odpowiednią estetykę i coraz częściej stosowane są również w domach i mieszkaniach. Przykładem sufitu, za pomocą którego może być wykonana izolacja akustyczna w mieszkaniu, jest powłoka napinana z nadrukiem. Poza tym, że efektownie wygląda, pozwala także na wyciszenie pokoju i łatwo można utrzymać ją w czystości przez wiele lat, ponieważ jest antystatyczna – nie przyciąga kurzu. Dodatkowo między ścianą sufitu a powłoką można zainstalować specjalną matę pochłaniającą dźwięki.

Jak wygłuszyć ściany?

Izolacja akustyczna mieszkania powinna obejmować nie tylko sufit, ale również ściany. W tym przypadku także można zastosować wiele rozwiązań. Jednym z nich jest specjalna tapeta – im bardziej chropowata, tym wzrasta jej izolacyjność akustyczna. W ten sposób fala dźwiękowa nie odbija się od tapety i zanika zamiast powodować echo. Zapobiega to również przenoszeniu się dźwięków do sąsiednich pomieszczeń. Ważne jest także to, że niektóre rodzaje tapet mogą być malowane lub pokrywane innymi. Jeśli więc chcemy mieć na ścianie oryginalny wzór, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod nim znalazła się wspomniana specjalna warstwa, która pomaga wygłuszyć pokój i wyciszyć mieszkanie.

Inne elementy, które pomagają wyciszyć mieszkanie, to specjalne panele akustyczne. Mogą być instalowane na ścianach lub ich fragmentach. Panele akustyczne z drewna, pokryte różnego rodzaju perforacją nie tylko bardziej wyciszą pokój, ale mogą również stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza.

Trójwymiarowe wyciszenie pokoju

Kolejny sposób na wyciszenie mieszkania, który został entuzjastycznie przyjęty zwłaszcza przez zwolenników nowoczesnego projektowania wnętrz, to zastosowanie trójwymiarowych paneli dekoracyjnych. Są ekologiczne i lekkie, ponieważ wykonuje się je z włókien kokosowo-palmowych. Bogata faktura paneli dekoracyjnych 3D pozwala na skuteczne wygłuszanie ścian.

Okna wspomagają wyciszenie mieszkania

Hałas, zwłaszcza w przypadku mieszkań zlokalizowanych w centrum miasta, przedostaje się do nich również poprzez okna. Te standardowe, oferowane przez większość producentów, tłumią dźwięki do poziomu 32 decybeli. Planując wyciszenie naszego mieszkania poprzez wymianę okien, powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik tłumienia hałasu (Rw) – określa on zdolność danego modelu do tłumienia hałasów zewnętrznych. Niektóre charakteryzują się współczynnikiem tłumienia na poziomie 42 decybeli. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie natężenia dźwięku o zaledwie dziesięć decybeli powoduje znaczące obniżenie hałasu.

Cisza nocna przepisy

Z ograniczeniem hałasu wiąże się również cisza nocna. W polskim prawodawstwie nie istnieje formalnie taki termin. Jak podkreślają przedstawiciele straży miejskiej, cisza nocna to norma zwyczajowa, która mówi o tym, że pomiędzy godz. 22.00 a 6.00 należy zachowywać się ciszej niż w ciągu dnia, aby nie zakłócać snu innym mieszkańcom. Samo pojęcie „cisza nocna” powstało najprawdopodobniej z przekształcenia określenia „pora nocna”, które zawarte jest w Kodeksie postępowania karnego. Pora nocna to czas, w którym organy ścigania nie mogą prowadzić przeszukań w lokalach mieszkalnych.

Można przyjąć, że cisza nocna w Polsce jest regulowana artykułem nr 51 Kodeksu wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114). Mówi on: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Z kolei Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) podkreśla: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.” 

Hałas wpływa negatywnie nie tylko na słuch!

Jest także wiele innych argumentów przemawiających za tym, że izolacja akustyczna mieszkania jest bardzo ważna. Wygłuszanie ścian, a nawet wyciszenie pojedynczego pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu, będzie miało dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Specjaliści, powołując się na wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia, alarmują, że hałas w mieszkaniu może powodować agresję wśród osób, które w nim przebywają. Inne skutki przebywania w hałasie to apatia, niska samoocena czy poczucie zagrożenia i bezsilności. Może to być także brak możliwości podejmowania decyzji czy chęci wprowadzania zmian.

Aktualności
Znajdź artykuł

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy

Masz pytania, potrzebujesz indywidualnej wyceny lub piszesz w innej sprawie?
Bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta.