Chyba każdy z nas chciałby mieszkać w jak najbardziej przestronnych wnętrzach, choć najczęściej posiadamy niezbyt duże mieszkania. Dlatego też chcielibyśmy naszym klientom podsunąć takie rozwiązania, by małe wnętrze stało się jak najbardziej przestronne. Na pierwszym miejscu należy stawiać funkcjonalność, która jest podstawowym ograniczeniem, a dopiero potem wybierać dostępne rozwiązania. Tym właśnie różni się aranżacja wnętrz małego mieszkania od urządzania domów i apartamentów, gdzie możemy pozwolić sobie na pewną dozę szaleństwa.
Praktyczne rozwiązania w małym mieszkaniu
Maksymalne wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego małego mieszkania, to zupełna konieczność. Oznacza to przede wszystkim pozbycie się wszystkich zbędnych rzeczy z naszego lokum. Bibeloty, małe komody, stojaki i tym podobne elementy wyposażenia sprawiają, że mieszkanie wygląda na mniejsze i przede wszystkim tak, jakby panował w nim nieporządek. Dlatego należy zdecydować się na jak najbardziej pionowe rozmieszczenie mebli. Świetnym rozwiązaniem są wszelkiego typu szafy ukryte w układzie ścian oraz przesuwane drzwi. Lepiej, by szafy sięgały do samego sufitu i były węższe, ponieważ niskie meble zaburzają pionową harmonię. Oczywiście w małym mieszkaniu aranżacja wnętrz musi skupiać się na funkcjonalności. Salon, w którym spędzamy wieczory i przyjmujemy gości, szybko musi zmienić się w sypialnię. Dlatego lepiej zdecydować się na rozkładane sofy, które spełnią oba te zadania. Podobnie jest z częścią kuchenno-jadalną, gdzie stół niejednokrotnie musi służyć nam za miejsce pracy. Stąd tak niezwykle ważny jest minimalizm wnętrz. Wyobrażają sobie Państwo, że codziennie będą ściągać obrusy, podkładki i ozdoby ze stołu po to, by chwilę popracować i dekorować stół ponownie? Jest to zwyczajną stratą czasu i niestety nasze upodobania musimy spróbować pogodzić z faktem mieszkania w małym lokum. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by organizować uroczyste kolacje czy niedzielne obiady przy pięknie przystrojonym stole. Wnętrze małego mieszkania musi pozostawać czyste, dlatego też wszystkie potrzebne rzeczy powinniśmy chować w skrytkach, szafkach i półkach. Trudno pozwolić sobie również na ogrom roślin rozstawionych w każdym kącie. Lepiej zdecydować się na jeden kwietnik, albo po prostu wykorzystać do tego balkon. Spore wyzwanie podczas aranżacji wnętrza małego mieszkania stanowi kuchnia. Lepiej zrezygnować w niej ze stołu i przenieść go do salonu, który jednocześnie będzie pełnił funkcję jadalni, a w kuchni zostawić jedynie sprzęt AGD, szafki oraz blat.
Jak optycznie powiększyć mieszkanie?
Najlepsze wrażenie przestronności zawsze sprawiają otwarte wnętrza. Oczywiście jeżeli posiadamy dzieci to nierealne jest, by pozbyć się ścian z całego mieszkania. Możemy jednak w całość połączyć salon, jadalnię i kuchnię, a razie konieczności stosować mobilne i lekkie parawany. Pomieszczenia możemy optycznie oddzielać poprzez zastosowanie różnych podłóg, ale niezwykle ważne jest to, by stanowiły one jedną, spójną wizualnie przestrzeń. Aranżacja wnętrz małego mieszkania może również wykorzystywać efekt powiększenia przestrzeni dzięki właściwemu rozmieszczeniu luster. Warto zdecydować się na szereg szaf z przeszklonymi lub lustrzanymi drzwiami. Z kolei jeżeli w łazience umieścimy jedno duże lustro, to wnętrze powiększy się dwukrotnie. Jeszcze większy efekt przestronności uzyskamy, gdy lustra zawiesimy na przeciw siebie.
Kolory i światło w mieszkaniu
W aranżacji wnętrz małego mieszkania niebagatelną rolę odgrywa również kolor i światło. Pomieszczenia powinny być jak najbardziej jasne, by wydawały się przestronniejsze. Dlatego okien lepiej nie zasłaniać ciężkimi kotarami, a w każdym pomieszczeniu powinniśmy zdecydować się na jedno główne źródło światła oraz doświetlenie punktowe. W łazience będzie to oczywiście panel nad lustrem, w kuchni lampki można wmontować w szafę znajdującą się nad blatem, a w salonie skorzystać z plafonów ściennych o niezbyt wielkich rozmiarach lub wysokich lamp stojących. Tutaj również zastosowanie ma zasada minimalizmu, więc lepiej nie wybierać urządzeń bardzo zdobionych czy wielu malutkich lampek, które ustawimy w różnych miejscach. A jeżeli chodzi o dobór kolorów w mieszkaniu, to zagadnienie jest bardziej skomplikowane. Oczywiście wiemy, że jasne kolory powiększają wnętrza, ale przecież nie oznacza to, że całe mieszkanie należy wymalować na kolor biały. Barwy powinniśmy dobrać przede wszystkim do nas samych, dzięki czemu będziemy się dobrze czuli w naszym lokum. Kolory nasycone i ciemne wcale nie są zabronione, ale trzeba umiejętnie je stosować, co sprowadza się do przełamywania monotonni. Jeżeli chcemy pomalować pokój na barwę np. ceglaną, to dwie ściany pozostawmy w odcieniu jasnym. Przy stosowaniu barw nasyconych bezwzględną koniecznością jest zachowanie jasnych sufitów. Jeżeli zaś chodzi o kolorystykę mebli, to lepsze wrażenie sprawiają jasne drewna. Jednak, gdy zdecydujemy się na meble ciemne, to należy rozjaśnić je właśnie kolorystyką ścian. Mając na względzie te zasady, możemy teraz rozglądnąć się po mieszkaniu i zaplanować remont.