NAWIGATOR NIERUCHOMOŚCI

Instalacja wodna w mieszkaniu – najczęstsze problemy

Nie ma nic bardziej denerwującego i zakłócającego domowy spokój niż problemy, które sprawia instalacja wodna w mieszkaniu. Zwykle takie awarie są dość uciążliwe, nie tylko ze względu na straty, które mogą spowodować, ale przede wszystkim z powodu tego, że woda jest jednym z podstawowych mediów w każdym lokalu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Czy możemy przewidzieć najczęstsze problemy i zapobiec im? Czy każda instalacja wodna w mieszkaniu jest podatna na awarie?

Kapiący kran

Jednym z najczęściej występujących problemów, które sprawia instalacja wodna w mieszkaniu jest zwykły, kapiący kran. Może to powodować wiele skutków ubocznych. Podstawowym i najbardziej logicznym jest oczywiście zwiększenie zużycia wody w naszym lokalu. Jeśli instalacja wodna w mieszkaniu nie jest naprawiana, to jeden cieknący kran lub spłuczka toaletowa mogą spowodować utratę nawet pięciu tysięcy litrów wody rocznie. Zazwyczaj z takim problem możemy poradzić sobie sami wymieniając uszczelkę albo cały kran. Oczywiście możemy wezwać także fachowca i przy okazji zlecić sprawdzenie pozostałych elementów instalacji, aby ustrzec się przed innymi awariami.

Nieszczelne rury w bloku

Wilgoć w szafce pod zlewem, albo co gorsza, woda? Odpadające w łazience, bądź grzyb na ścianie? Niekoniecznie instalacja wodna w naszym mieszkaniu może być tego przyczyną. Bardzo często są to efekty niesprawnej lub uszkodzonej instalacji wodnej w części wspólnej nieruchomości. Częste problemy to na przykład nieszczelne rury, rozregulowany system odpowiadający za dostarczanie wody do poszczególnych lokali. Jeśli na skutek wadliwie działającej instalacji wodnej stanowiącej część wspólną nieruchomości, a więc znajdującej się we władaniu administracji i zarządcy budynku poniesiemy szkody we własnym mieszkaniu to mamy prawo wystąpić o odszkodowanie do zarządcy budynku lub administracji – w zależności od tego kto faktycznie odpowiada za kontrolowanie stanu technicznego takiej instalacji.

Gdy kapie z sufitu

Najczęstsze problemy, które sprawia instalacja wodna w mieszkaniu to również te dotyczące lokali znajdujących się nad naszym. Jeśli sąsiad z góry nie dba o instalację lub dojdzie w jego mieszkaniu do awarii to bardzo prawdopodobne, że odczujemy jej skutki. W najlepszym wypadku pojawią się zacieki gdzieś na naszym suficie, a w najgorszym woda zacznie przeciekać do naszego mieszkania. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z właścicielem mieszkania lub osobą je wynajmującą, aby zlikwidować awarię i powstrzymać dalsze zniszczenia. Jeśli do usterki instalacji doszło pod nieobecność mieszkańca to powinniśmy wezwać pogotowie wodociągowe i powiadomić administrację lub zarządcę budynku. Stosowne numery znajdziemy zwykle na tablicy informacyjnej w naszej nieruchomości lub na stronach internetowych administracji budynku. W dalszej kolejności powinniśmy podjąć próbę uzyskania odszkodowania za poniesione straty. Zazwyczaj wypłata odszkodowania należy do obowiązków właściciela mieszkania. Jeśli jest on ubezpieczony na taki wypadek, to szkody pokrywa firma ubezpieczeniowa, jeśli nie to powinien on pokryć je z własnej kieszeni. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku mieszkań wynajmowanych, ponieważ w umowie najmu właściciel mieszkania może zastrzec, że to wynajmujący odpowiada za stan techniczny mieszkania oraz wszelkie szkody powstałe na przykład w wyniku awarii instalacji wodnej w mieszkaniu. Firmy ubezpieczeniowe oferują także polisy pozwalające uniknąć dodatkowych kosztów w sytuacji, gdy właściciel mieszkania, w którym doszło do awarii, nie jest ubezpieczony.

Zalanie mieszkania – co na ten temat mówi prawo?

Specjaliści od prawa nieruchomości w kwestii odszkodowań w razie zalania przywołują co najmniej dwa artykuły kodeksu cywilnego. Ogólna regulacja zawarta w artykule 415 brzmi: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Bardziej szczegółowy jest artykuł 433, zgodnie z którym właściciel (bądź wynajmujący) odpowiada za zniszczenia spowodowane wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem przedmiotu z zajmowanego przez siebie pomieszczenia „chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec”. To zastrzeżenie pozwala na obciążenie kosztami odszkodowania administrację lub zarządcę budynku, jeśli zalanie było efektem awarii, której uległa instalacja wodna w części wspólnej budynku.

Urządzenia w łazience – nie tylko rury

Jak wiadomo instalacja wodna w mieszkaniu to nie tylko rury doprowadzające i wyprowadzające wodę z naszego lokalu. To również wszelkiego rodzaju urządzenia korzystające z wody, jak pralka, zmywarka, armatura czy toaleta. Także one mogą sprawiać problemy. Te najbardziej popularne to przeciekające uszczelki czy zatkana toaleta bądź zlew. Przecieki są szczególnie niebezpieczne w trudno dostępnych miejscach. Woda może się z nich sączyć kropelkami przez wiele tygodni zanim usterka zostanie zauważona. W takiej sytuacji instalacja wodna w mieszkaniu może ulec poważnej awarii, wykończenia rur bądź inne elementy mogą zardzewieć. Znacząco podnosi się również poziom wilgoci, co może prowadzić do powstania zalążków trudno usuwalnego grzyba, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzać stan instalacji zasłoniętej szafkami czy innymi przedmiotami. W sytuacji czy dojdzie do zatkania toalety, zlewu bądź odpływu w kabinie prysznicowej i nie udaje nam się własnoręcznie uporać z takim problemem, powinniśmy wezwać fachowca. Jeśli awaria jest poważna, może dojść do przedostania się wody do sąsiednich mieszkań, co narazi nas na dodatkowe koszty i nieprzyjemności.

Pralka również może być problemem

Instalacja wodna w mieszkaniu to również wszelkiego rodzaju wężyki i rurki doprowadzające i wyprowadzające wodę z pralki. W tym przypadku najczęstsze problemy to najczęściej usterki spowodowane twardą wodą. W wyniku jej działania w zakamarkach pralki oraz elementach instalacji wodnej gromadzi się kamień. Z czasem może on być przyczyną przecieków, a nawet pęknięć rurek wewnątrz pralki. Jak nietrudno się domyślić, woda wycieka wtedy na zewnątrz urządzenia i zalewa pomieszczenie, w którym znajduje się pralka. Jeśli w pobliżu nie znajduje się kratka ściekowa, to dochodzi do zalania łazienki, kuchni bądź całego mieszkania, a przy okazji sąsiednich lokali.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać czy instalacja wodna w naszym mieszkaniu jest w dobrym stanie technicznym. Pozwoli to przewidzieć problemy, które mogą wystąpić i zapobiec im. Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy sobie oraz sąsiadom.

Aktualności
Znajdź artykuł

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy

Masz pytania, potrzebujesz indywidualnej wyceny lub piszesz w innej sprawie?
Bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta.